Winnica Tarnowska

Dane kontaktowe:

Winnica Tarnowska
msw@malopolskiewiniarstwo.pl
www.malopolskiewiniarstwo.pl

Rok założenia: 2022
Powierzchnia: 7 ha
Obszar nasadzeń: 5,6 ha

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy realizując cele określone w swoim statucie, w partnerstwie z Miastem Tarnów, podjęło się prowadzenia Winnicy Tarnowskiej, na wydzierżawionych od Miasta terenach przylegających do historycznego kompleksu Pałacu Sanguszków. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja turystyczna Tarnowa i okolic jako regionu winiarskiego, atrakcyjnego enoturystycznie oraz odtworzenie tradycji winiarskich i uprawy winnej łozy w Tarnowie, w miejscu, gdzie przed laty funkcjonowała winnica książąt Sanguszków. Winnica Tarnowska znajduje się w Tarnowie, w dzielnicy Gumniska, w sąsiedztwie Parku Sanguszków, na południowym, lekko nachylonym stoku, z widokiem na Górę Marcina. Prowadzeniem winnicy zajmuje się kilkunastu winiarzy zrzeszonych w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy.

Oferta: Na terenie Winnicy Tarnowskiej od 2023 roku organizowane będę wydarzenia winiarsko – kulinarne służące integracji środowiska lokalnego oraz edukacji nt. uprawy winorośli, odtworzenia tradycji uprawy winorośli, bogatej kultury winnej i kulinarnej regionu, zwrócenia uwagi mieszkańców regionu tarnowskiego oraz turystów na potencjał lokalnych winnic, rolników i ich dziedzictwo kulturowe.

Odmiany: Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Souvignier Gris, Riesling, Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Pinot Noir